Çağrı Merkezi: +90 216 523 3349
E-mail: info@medet.com.tr

TEDAVİLER HAKKINDA SORULAR CEVAPLAR

Mentamove ve Mentamove tedavileri hakkında, aklınıza gelebilecek sorulara birkaç örnek ile cevap vermeye çalıştık. Bunların dışında farklı soru ve sorunlarınızı bizlerle iletişim sayfasındaki e-mail formundan yahut e-mail adreslerimizden yazarak bizlerden cevap alabilirsiniz.

Mentamove metodu ile tedavi edilmiş rahatsızlıklarda izlenen tedavi programları hakkında bilgilendirmelerle sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Soru: Mentamove ne zaman etkili olur?
Mentamove ile tedaviye başlamak için felç durumunun 3-5 ay veya 5-10 yıldır var olması önem arz etmez. Zira belirleyici olan hastanın kol veya bacağındaki fonksiyonları yeniden kullanabilmek üzere hedeflenen hareketi zihninde canlandırabilecek güçte olmasıdır. Bu tedavi ile başarı kişisel aktivite ve isteğe bağlıdır.
Soru: Mentamove nasıl destek verir?
Günlük bir eklem hareketi için 20' şer dakikadan iki defa egzersizin uygulanması tavsiye edilir. Yönlendirmeler ve talimatlar ile düzenli çalışmalar yürütülür, düzenli kontroller Mentamove terapisti ve doktoru tarafından yapılır. Mentamove cihazı, mikroçip kumandalı olarak, hastanın konsantrasyon kabiliyetine göre, hedef seçilen harekete adapte olur. Optik (görsel) sinyaller, konsantrasyon aşamasından, eklem hareketinin gerçekleşmesine kadar her kademesinde yönlendirmeye olanak verir. Beyaz ışıkta bekle, yeşil ışıkta harekete başla, kırmızı ışık ile hareketi izle....
Soru: Mentamove ile çalışma hedefleri nelerdir?
Hastaların spastisitelerini azaltarak daha kolay hareket etme olanağı sunmak, Uzun süreli ilaç kullanımını azaltmak, Uzun süreli tıbbi malzeme kullanımını azaltmak, Hastanın aktif yaşama katılmasını motive etmek, Tedavilere hastaların katılmasını sağlamak, Diğer aile bireylerinin yükünü azaltmak, Ağrı faktörlerini ortadan kaldırmak, Zihinsel gelişimlerini arttırmak, Konsantrasyonlarını arttırmak, Bağımsızlıklarını tekrar kazanmalarına yardımcı olmak, Aile ekonomisine katkılarını sağlamak, Topluma dolaylı ekonomik katkılarının artmasını sağlamak.
Soru: Mentamove nasıl uygulanır, herkes uygulayabilir mi?
Nörostimulasyon elektrodları eklem hareketi ile ilgili olan kasların bulunduğu bölgeye deri üzerinden yerleştirilir. Hasta konsantre olarak eklemin istemli bir hareketini düşünür ve sonuca ulaşır. Örneğin: Optimal bir hareket olan, birisine el sallamak "Bay Bay" yapmak, bir nesneye istekli bir şekilde, ona sahip olmak için uzanmayı düşünmek zihinsel antrenmanda yeteri kadar istekli, konsantre olmak hareketin başlaması için beyinden bir komut gönderme yöntemine dayanır. İnsan beyninin düşündüğü optimal hareket ancak konsantre olmuş olgularda meydana çıkar. İnsan beyni istirahat halinde tonik etkinin veya yerçekimine karşı vücudun kas tonusunu korumak için 2-8 mikrovoltluk bir elektriksel güç kullanır ve üretir. İstirahat düzeyinde olan bu 2-8 mikrovoltluk elektriksel aktivite düşünce fazında yükselmeye başlar. Düşünce kapasitesi bilinci açık olgularda bu aktivite daha olumlu daha hızlı sonuç verir.
Soru: Mentamove hangi noktalara uygulanabilir?
Mentamove® primer olarak plejik ekstremiteye ait bölgelerde kas dokusu üzerine uygulanır. Örneğin sağ ayak düşüklüğü olan olguda sağ peroneal kaslara, sağ kalça fleksiyon kusuru olan olguda sağ kuadriceps femoris proximal bölgesine uygulanır.
Soru: Uygulama seansları ne demektir?
Programlanan çalışma noktalarında bölgeye yapılan 20 dakikalık uygulama 1 seans olarak adlandırılır. Her ayrı bölge uygulamaları seans olarak tanımlanır.
Soru: Bir bölgeye günde kaç seans yapılabilir?
Bir bölgeye bir gün içinde 2 seans uygulama yapılabilir. Hastanın beyin yorgunluğu durumu göz önüne alınır. Doktor tavsiyesine bağlı olarak seans sayıları arttırılabilir.
Soru: Uygulama bölgelerini kim belirler?
Seans uygulama bölgelerinin saptanması ve tedavi programının çizilmesi primer olarak FTR uzmanları tarafından belirlenir ancak bu alanda eğitim almış Nöroloji ve Nöroşirürji Uzmanları tarafından da belirlenebilir.
Soru: Kimler Mentamove uygulamaları yapabilir?
Mentamove® uygulamaları konusu üzerinde eğitim almış doktorlar, fizyoterapistler, hemşire, acil tıp teknisyenleri, sağlık memurları ve hasta yakınları yapabilir. Hatta bazı hastalar yeterli derecede eğitim almışlar ise kendileri de uygulama yapabilirler.
Soru: Uygulamalar ne kadar devam eder?
Uygulamalar her bölgede sekel derecesinin tamamen normal seviyeye ulaşana kadar uygulama önerilmektedir. Örneğin; düşük ayak (foot drop) olan peroneal kasların kas gücünü tamamen kazanmasına kadar uygulamalar devam ettirilir.
Soru:Uygulama bölgelerinde rahatsızlık olur mu?
Uygulama bölgelerinde ciltte, kaslarda veya kemiklerde herhangi bir yan etki söz konusu değildir. Diğer elektrikli uyarıcılarda meydana gelebilen cilt yanıkları, kaslarda psödohipertrofi bulguları gelişmez. Mentamove’un bu özelliğinden dolayı tedavi süresinde kısıtlama yoktur.
Soru: Mentamove uygulamalarında ağrılı stimulasyon olur mu?
Mentamove® uygulaması sırasında normal düzeylerde akım şiddeti ayarlanması halinde kesinlikle ağrılı stimulasyon olmaz. Ancak hastanın tolere edebileceğinden fazla akım şiddeti kullanılırsa ağrılı stimulus meydan gelir. Uzun süreli uygulamalar olacağı göz önünde bulundurularak stimulus/kasılma şiddeti hastanın beğendiği, rahatsız olmadığı derecede ayarlanmalı.
Soru: Her seansta aynı şiddet gereklimidir?
Her seansta aynı şiddette akım şiddeti (intentsite) uygulanması gerekmez. Her seans başında hastanın verdiği cevaba göre veya kasılma derecesine göre akım şiddeti yeniden ayarlanmalıdır.
Soru: Yüksek akım şiddeti ne sağlar?
Akım şiddetinin yüksek tutulması iyileşme üzerine olumlu etki vermez. Aksine hastanın rahatsız olmasına neden olur. Bu nedenle her seansta mümkün oldukça daha düşük seviyede akım şiddeti verilmesi, yine hastanın rahatsız olmayacağı akım şiddeti düzeyi ayarlanmalıdır.

DAHA FAZLA VE DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN

  • Refleks Sempatik Distrofi
  • Travmatik Fasial Paralizi
  • Periferik Sinir Kesisi
  • Siyatik Sinir İnjurisi
  • Hipoksik Ensefalopati
  • Peroneal Sinir İnjurisi
  • Brakial Pleksus
  • Spinal Menenjiom
  • Multiple Skleroz (MS)
  • Beyin Kanaması
  • Menenjit Sekeli
  • Talamik Kanama
  • Okulomotor Palsi
  • Herpes Simplex
  • Cauda Equinae
  • Bell Palsy
  • Foot Drop
  • Uzamış Koma
  • Diastomatomiyeli
  • Monoparezi
  • Hemipleji
  • Hemiparezi
  • Parapleji
  • Paralizi